bliżej autyzmu,  integracja,  recenzja

SPEcjalne moce

Czytałaś/ czytałeś wcześniejszy wpis o tolerancji? Jeśli nie to zdecydowanie zachęcam. Będzie to dobry wstęp przed recenzją książki “Doskonały Projekt” dr Tracy Packiam Alloway.

Na książkę trafiłam przypadkiem gdzieś, jakoś przeglądając facebooka. Akurat byłam świeżo po napisaniu kilku mocnych słów o tolerancji, o tym, kto za tę tolerancję odpowiada. No wiadomo, że my dorośli! My musimy oswajać maluchy z tematem oraz pokazywać wzorowe zachowania. Modelować…można by rzec.

W każdym domu i w każdym przedszkolu powinna znaleźć się ta książeczka. Ta i inne z serii SPEcjalne pomoce.

Po pierwsze, prosta i bardzo życiowa historia o Krzysiu z autyzmem i jego grupie. Bardzo prosty język, ładna grafika, nie za dużo tekstu i ciekawa.

Po drugie, na końcu znajdują się podstawowe informacje o autyzmie. Ta część została napisana trudniejszym językiem dorosłych. Spokojnie! Bez żadnej trudnej terminologii. To są po prostu uwagi dla rodzica i nauczyciela. I już żadna pani się nie wykręci, że ona o autyzmie rozmawiać nie będzie bo się nie zna.

Po trzecie, kolejna strona zawiera omówienie tekstu. Po prostu wyjaśnienie pewnych spraw. W ten sposób dzieci zaznajamiają się z objawami autyzmu. Dostrzegają pewne różnice. Dlaczego Krzyś się schował? Bo nie lubi hałasu. A czy Ty lubisz hałas?- I tu dzieci opowiadają o sobie. Poznają różne punkty widzenia.

Na koniec najlepsze. Wskazówki ułatwiające naukę- czyli? Chcesz mieć taką wiedzę jak Krzyś? Musisz poćwiczyć. Oto nasze rady….Tak! Bo dzieci z autyzmem nie mają samych problemów i ograniczeń. Czasami mają one takie zdolności, o których my możemy pomarzyć. Autorka proponuje dzieciom różne aktywności, dzięki którym czytelnicy mogą się stać nieco podobni do naszego bohatera.

Książka tania a solidna. Twarda okładka i mocny papier. Do tego wartość niematerialna TOLERANCJA, WIEDZA, POMOC

Wydawnictwo Zielona Sowa- BRAWOOO!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *