recenzja

Znam litery doskonale- recenzja

Znam litery doskonale. Ćwiczenia korekcyjno- kompensacyjne dla uczniów klas młodszych. Małgorzata Barańska

Moi chłopcy są już w 1 klasie. Jest to odpowiedni wiek na naukę czytania i pisania. Wcześniej najważniejszy był rozwój społeczny. Bawiliśmy się, poznawaliśmy świat, przeżywaliśmy różne przygody itd. Właściwie to nadal robimy wszystkie te rzeczy, z tym, że doszła nam jeszcze bardzo intensywna nauka czytania, pisania i liczenia. Podstawowe umiejętności już mamy. Musimy je jednak systematycznie i bardzo intensywnie doskonalić.

I gdy wybierałyśmy z koleżanką pomoce dydaktyczne dla Jeżyków na ten rok szkolny zdecydowałyśmy się m.in. na „Znam litery doskonale…”. Teczka z gumką a w środku instrukcja, karty pracy i zalaminowane plansze do terapii lub nauki.

Karty pracy są dwustronne ale na tyle grube by tekst nie prześwitywał na drugą stronę. Jedna kartka= jedna litera. Dziecko ćwiczy na nich kreślenie po śladzie liter pisanych w dość dużym powiększeniu. Kolejne zadania to różnego rodzaju ćwiczenia słuchu fonematycznego, utrwalenie obrazu litery i następne ćwiczenia grafomotoryczne. Tym razem już bez śladu i bez tak dużego powiększenia. Karty zawierają wszystkie litery, łącznie z polskimi znakami.

Na planszach znajdziemy litery: małe i wielkie, drukowane i pisane. Do każdej literki znajdziemy czarnobiały obrazek, którego nazwa rozpoczyna się określoną głoską. Rysunki są proste i bardzo czytelne. Mamy obrazki, mamy tez podpisy do obrazków bo wszystko to kompatybilna całość. Podpisy są napisane czcionką drukarską (Times New Roman- tak mi się wydaje) i elementarzową. Do tego wszystkiego gra planszowa utrwalająca znajomość liter w rozmiarze a3.

“Znam litery doskonale” to uzupełnienie innych materiałów dydaktycznych, które już znajdują się w mojej biblioteczce. Korzystanie tylko i wyłącznie z niej raczej nie byłoby wystarczające. Karty jednak świetnie się sprawdzą przy zajęciach rewalidacyjnych lub korekcyjno-kompensacyjnych w celu utrwalenia poznanych liter.

Podoba mi się ich prostota i czytelność. Dzięki dużemu powiększeniu nawet Jeżyki z problemami w planowaniu motorycznym będą mogły ćwiczyć pisanie liter elementarzowych oraz kreślenie ich placem po śladzie.

Nie zakochałam się w tej pomocy bez pamięci ale coś czuję, że będę z niej korzystać często.

Tola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *