terapia ręki

Zgubne szlaczki

MIałam w terapii dzieci, które pięknie rysowały po śladzie. Dawały radę nawet z drobnymi kształtami. Tylko co z tego jeśli samodzielnie nie potrafiły narysować na słońca czy lizaka.

Czy rysowanie po śladzie ma sens?

Tak, ma.

Rysując po śladzie dziecko poznaje ruch. Czasami maluch nie jest w stanie zapamietać sekwencji tych drobnych czynności. Napisanie litery R wymaga zapamiętania kilku ruchów, zmian kierunku ołówka itp. Więc ten wzór wydaje się być potrzebny.

Zamrożone myślenie

Co to zamrożone myślenie?A to właśnie niezmienianie zdania na temat umiejętności dziecka. Nieaktualizowanie spostrzeżeń na temat jego rozwoju. Przyzwyczajenie się do danego stanu.

Dziecko ma trudności. Dziecko pisze po śladzie……ZAKTUALIZUJ TO WRESZCIE

Dziecko może i ma trudności ale wieczne kreślenie po liniach tego nie zmieni.

To co mam robić?

  • zachęć do kopiowania dużych ruchów np. narysujcie falę na ścianie ( palcem, nie kredką ;D)
  • daj piasek, piankę do golenia, kolorowy ryż i pomóż dziecku odtworzyć wzór palcem po tych sypkich materiałach
  • zaproponuj obrysowywanie różnych przedmiotów
  • rób labirynty
  • wspomagaj werbalnie “do góry, do siebie “

A czego nie robić?

  • nie pozostawaj tylko na rysowaniu po śladzie. Wielkie A na pół strony jest bardziej wartościowe ( dla mnie) niż rysowanie po śladzie małych liter
  • nie trzymaj cały czas ręki dziecka. Jeśli ciągle to Ty będziesz ruszał rączką dziecka, to ono nie będzie miało motywacji, by samodzielnie zacząć kontrolować ruchy.
  • nie przesadź ze stopniem trudności. Karty dostosuj do dziecka ( nie do jego wieku biologicznego i nie do grupy “A bo wszystkie dzieci muszą pisać takie same litery” – otóż nie wszystkie muszą!

Jeśli uczysz swoje dziecko pisania wielkich liter, to polecam swoje karty. Jest tam trochę pisania po śladzie. Jest też miejsce na samodzielne odtwarzanie kształtu. Podam Ci link oraz kilka darmowych próbek . Litery uproszczone https://tolaterapia.pl/index.php/produkt/literyuproszczone/

Litery uproszczone

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *