Bez kategorii

Jak uczę pisać dzieci ze spe?

szkolenie Nauka pisania

Jestem bardzo dumna z moich podopiecznych, z moich Jeży, którzy mimo różnych trudności nauczyli się pisać.

Jak do tego doszło?

“jak do tego doszło nie wiem, nie mogę jeść…” Haha! Każdy chyba słyszy Zenka po słowach “jak do tego doszło”

Zenek nie wie, jak do tego doszło. jeśli chodzi o naukę pisania, to ja wiem. I zaraz Wam o tym trochę opowiem.

Moje dzieci różnią się między sobą. Mam 5 latki, które przygotowują się do nauki pisania, mam też 15 latka, którego proces nauki pisania właśnie się kończy. Mam dzieci z MPD w. normie intelektualnej oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Mam dzieci z Zespołem Downa w różnym wieku, mam też uczniów z różnymi sprzężonymi trudnościami. I jak wyglądała ich terapia?

KAŻDA BYŁA INNA

  • każde dziecko ma przecież inne doświadczenie życiowe za sobą
  • każde dziecko ma inne wsparcie ze strony środowiska rodzinnego i szkolnego/przedszkolnego
  • każde dziecko ma inny poziom motywacji
  • każde dziecko ma inne zainteresowania
  • każde dziecko komunikuje się ze mną na różnym poziomie, nasze relacje są też różne. Z młodzieżą jest inaczej, z maluchami inaczej
  • dzieci chodzą też do różnych szkół/przedszkoli, gdzie uczone są w różny sposób
  • dzieci maja też różne rodzaje niepełnosprawności

No i terapia musi być dostosowana do tych punkcików 🙂

U mnie nauka pisania nie odbywała się tylko przy stoliku z ołówkiem w ręku. Zajęcia były pełne zabaw rozwijających motorykę dużą, układ przedsionkowy i inne zmysły. Motoryka mała i zabawy profilaktyczne to też stały punkt naszej terapii. To zasady obowiązujące na wszystkich zajęciach.

Czy byłam pewna na 100%, że każde z nich zacznie pisać?

Nie. Naprawdę nie. Wiecie MPD i ta spastyka…serio utrudniają dziecku wiele spraw. Czasem poziom motywacji był tak niski, że myślałam ” nie wyjdzie, nie wiem jak dotrzeć”

Czy każde dziecko pisze piękne, kształtne literki w liniaturze?

Zdecydowanie nie! Są dzieci, które piszą bardzo estetycznie i czytelnie, są dzieci piszące po prostu czytelnie. Są też takie, których 5-literowe imię ledwo mieście się na kartce. Ale to i tak ogromny sukces.

Przygotowanie do nauki pisania

No właśnie.Nie każde dziecko jest przygotowane do nauki pisania. Jego ciało, słuch, wzrok i inne zmysły potrzebują porządnego treningu. Czasem “wkładamy niemowlakowi rolki”. Czy robimy coś, na co dziecko nie jest gotowe, a to zamiast pomóc, może po prostu nawarstwiać problemy.

W najnowszym szkoleniu, którego premiera planowana jest na 13 kwietnia (o godz.20 bo wtedy będzie live na IG) opowiadam, nie tylko o tym, jak nauczyć pisać, ale też JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO TEGO DŁUGIEGO PROCESU.

Dla mnie, nauka pisania, to jedna z bardziej ulubionych części mojej pracy. Nie jest nudno. Dzieje się. Można ( choć nie trzeba) korzystać z tak wielu zabawek i pomocy. A ja to kocham!

BTW marzę o tym, by wygrać kiedyś jakiś bon na 1000 lub 2000 zł do jakiegoś sklepu z zabawkami. OMG ale byłabym szczęśliwa. Kupowanie zabawek, daje mi tyko samo radości, co kupowanie ciuchów.

UWAGA! Jeśli nie chcesz mieć ochoty kupienia nowych zabawek lub rzeczy, które nie są zabawkami ale mogą być, to nie oglądaj tego szkolenia 🙂 Tym bardziej, że stworzyłam listę z takimi pomocami. A dokładnie z książkami, pomocami edukacyjnymi, zabawkami i rzeczami codziennego użytku. Dodałam zdjęcia i swoją opinię o nic 😀

Wydaje mi się, że stworzyłam też całkiem fajną prezentację. To nie są żywcem ściągnięte slajdy ze szkolenia. Ciekawa jestem czy Wam się spodoba.

Jakbyście mieli za mało nagrań ze mną ( szkolenie trwa 6 godz) to zrobiłam dla Was pdf z linkami do filmów, które opublikowałam na YouTube o tematyce nauki pisania.

Jako materiały dodatkowe otrzymacie pdf z pierwszymi kolorowankami oraz szlaczkami w liniaturze.

A najcenniejszą częścią szkolenia są moje Jeże. Filmy z moimi dziećmi nagrywałam w czasie terapii. To nie są pełnosprawne dzieci wykonujące łatwe dla nich ćwiczenia. To nie są też ustawione filmy, by pochwalić się, jak dzieci opanowały już wszystkie zaplanowane umiejętności. To po prostu fragmenty prawdziwej terapii.

W dzień premiery szkolenie będzie kosztowało 200 zł

od 14 do 20 kwietnia szkolenie będzie kosztowało 220 zł

a po tym czasie 250zł

Poniżej podaję plan szkolenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *