praca pedagoga

Grafomotoryka

Jak przygotować dziecko do pisania?

To bardzo długa droga. Już kiedy maluch zaczyna wyciągać rączki w kierunku interesującego przedmiotu możemy mówić o przygotowywaniu do nauki pisania. Serio. Nauka chodzenia także jest wstępem do nauki pisania. Utrzymywanie równowagi, wzmacnianie mieści nóg, grzbietu, brzucha. To wszystko jest niezbędne do późniejszejszego posługiwania się kredką czy ołówkiem.

A więc już wiemy NAUKA PISANIA NIE ZNACZYNA SIE OD SZLACZKÓW!

Choć szlaczki są pewnym etapem. Czasem lubianym, czasem nielubianym.

Dziecko nie wypracuje prawidłowego chwytu jeśli nigdy nie będzie trzymało kredki lub ołówka. Dziecko nie będzie w stanie narysować kształtów o odpowiednim rozmiarze jeśli nigdy nie będzie próbowało tych kształtów kreślić. Potrzeba doświadczenia.

Kiedy proponujemy szlaczki?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Są maluchy, które uwielbiają prace plastyczne u już jako 3 latki chętnie rysują różne fale, zygzaki itp. Jeśli więc mają taka potrzebę, mają taką ochotę to nie warto ich powstrzymywać. Oczywiście takie zajęcia plastyczne/grafomotoryczne powinny trwać tyle, ile dziecko chce. Więc nie zmuszajmy “dokończ tę stronę” itp. Szlaczki nie powinny być zbyt drobne i zbyt skomplikowane, gdyż ręka dziecka jest zwyczajnie nieprzygotowana to wykonywania takich ruchów.

Co jeśli dziecko nie lubi szlaczków?

Pamiętaj, że szlaczki nie musza łączyć się tylko z ołówkiem. Szlaczki można pisać palcem po piasku, palcem po mące, palcem po piance do golenia. Warto wykorzystać różnego rodzaju pędzle, którymi dziecko będzie wykonywać duże ruchy w różnych płaszczyznach. Rozpuść kolorową kredę w wodzie, daj dziecku duży pędzel i zachęć do malowania chodnika. U mnie świetnie się sprawdza duży wałek malarski, woda i najzwyklejsza tablica kredowa z IKEA.

Proponuj dziecku zabawy z drobnymi przedmiotami doskonaląc w ten sposób ruchy precyzyjne. Wykorzystaj klocki lego, geoplan, plastelinę, zabawy paluszkowe itp. Po takiej rozgrzewce możesz zaproponować krótką pracę przy stoliku z odpowiednio dobranymi szlaczkami.

Możesz pobrać darmowe karty pracy.

Szlaczki z liniaturą proponuj dziecku powyżej 5 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *